תזונה וטיפול בסוכרת

שתפו לחברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

אחת המחלות המוכרות ביותר בעולם המערבי היא הסוכרת.


לפי ארגון הבריאות העולמי ההשערה היא כי עד שנת 2030 מספר חולי הסוכרת בעולם  יעלה ליותר מלמעלה מ -550 מיליון איש.
לא סתם היא כונתה "המגיפה של המאה ה21"

אז למי שלא מכיר- מהי סוכרת?


סוכרת היא מחלה מטבולית שמתפרצת כאשר ישנה בעיה בייצור האינסולין המיוצר בלבלב או בתפקודו של האינסולין.


בסוכרת מסוג 1 תאי בטא בלבלב לא מייצרים דיי אינסולין, ואילו בסוכרת מסוג 2 וסוכרת הריונית קיימת "תנגודת אינסולין"- אשר זוהי למעשה תגובה לא מספקת של תאי הגוף לאינסולין- הדבר בא לידי ביטוי ברגישות פחותה של התאים לאינסולין, הסוכר לא חודר לתוך התאים ולכן נוצר מצב של הצטברות הסוכר בדם ובעקבות כך ייצור עודף של אינסולין.

במחלת הסוכרת , נפגעת יכולת ההעברה של הגלוקוז מהדם ושמירתו (בעיקר במאגרים הנמצאים בכבד ובשרירים).
לכן יתכנו שני מצבים:

 1. היפרגליקמיה (עודף גלוקוז בדם) בשל חוסר היכולת של התאים לקלוט את הגלוקוז
 2. היפוגליקמיה (מיעוט גלוקוז בדם) בעקבות הזרקה של כמות עודפת של אינסולין, צום או מאמץ פיזי.

  קיימים כמה סוגי סוכרת: סוכרת מסוג 1, סוכרת מסוג 2, סוכרת הריונית, בעקבות פגם מולד, בעקבות נטילת סטרואידים, בעקבות השתלת איבר , טראומה גופנית או נפשית ועוד.

  מהם גורמי הסיכון העיקריים היכולים להגביר את הסיכוי לסוכרת?
  תזונה עשירה בסוכרים ופחמימות, השמנה בטנית, סטרס מתמשך, תורשה, מחלות אוטואימוניות התוקפות ופוגעות בלבלב (גרייבס, אדיסון, אנמיה ממארת ועוד), מחסור בויטמין D, חשיפה לנגיפים מסוימים ועוד.

  איך ניתן לגלות סוכרת?
  סוכרת נחשבת ל"רוצח שקט" אצל רוב האנשים סוכרת לא מובחנת בצורה מובהקת על ידי תסמינים אלא לעיתים היא מתגלה בבדיקות דם שגרתיות בייחוד אם היא גבולית או התחלתית.
  במידה ורמות הסוכר גבוהות מאוד יכולים להופיע סימנים כגון: חולשה, עייפות, רעב, צמא ויובש בפה, השתנה מרובה, ירידה במשקל, עקצוצים בגפיים, תחושת חום או קור, אובדן תחושה בגפיים, ועוד.

  אילו סיבוכים עלולים להיגרם בעקבות מחלת הסוכרת?
  לאלה שלא מטפלים במחלה כראוי ומזניחים אותה, הם תלויים בדרגת המחלה וחומרתה, חשוב מאוד לא להקל ראש בסכנות שלה.
  חלק מהסיבוכים הנם: טרשת עורקים, אירוע מוחי, נמק בגפיים, פגיעה בכלי הדם ברשתית, עיוורון, אי ספיקת כליות, פגיעה במערכת העצבי ההיקפית, כאבים, נמלול ושיתוק בגפיים, פצעים ברגליים, פגיעה ביכולת הריפוי של הגוף בפצעים פתוחים אין אונות ועוד תופעות רבות.


  אז איך ניתן לטפל בסוכרת באמצעות תזונה נכונה?
  כאשר ניגשים לטפל בסוכרת יש לבצע ניטור של המחלה באמצעות בדיקות דם. 
  לתזונה יש השפעה מכרעת על איזון הסוכר. לרוב נרצה להרבות במאכלים בעלי ערך גליקמי נמוך וכן חשוב לבחון את סוג המזון, כמות המזון ומועד האכילה.
  למעשה, תזונה לסכרתיים היא אינדיבדואלית ביותר מאחר וכל אדם מגיב בצורה אחרת למזונות שונים בעקבות שלל גורמים (תורשתיים, מטאבוליים ועוד).
  ישנו צורך חיוני לשנות הרגלי תזונה, לוודא כי לא קיימים חוסרים תזונתיים, לבצע פעילות גופנית ולשמור על דפוס אכילה אחיד וקבוע.
  בקליניקות שלנו אנו מלמדים על סוגי המזונות השונים אשר יכולים להשפיע בצורה כזו או אחרת על המדדים מאיזה מזונות ומשקאות יש להימנע ואיזה מזונות ומשקאות יתרמו לטיפול במחלה.
  לרוב הגוף מגיב מהר מאוד לשינויים תזונתיים חיוביים בכל הקשור לרמות הסוכר בדם .

   

אולי יעניין אתכם גם...

מתכונים לפסח

מתכונים לפסח שקשוקת תרד וקישואים מצרכים: 500 גרם עלי תרד טריים 2 קישואים פרוסים 1 כף שמן קוקוס 1 שיני שום כתושות מלח פלפל שחור

קרא עוד »

כוח הצבע

העולם מלא בצבעים. צבעים יכולים לשמח, לצבעים יש אנרגיה , צבע הוא סימן לחיים ולצבעים שאנחנו אוכלים יש גם יכולת לרפא אותנו. בצבע יש כוח..

קרא עוד »